.

Jaką drukarkę kupić?

ImagePoniżej prezentujemy podstawowe właściwości, wraz z ich opisem, na które powinno się zwracać uwagę podczas zakupów. Pamiętajmy że kupno drukarki podobnie jak wielu innych rzeczy jest poszukiwaniem kompromisu. Wiąże się z wyborem pewnych opcji a rezygnacją z innych mniej potrzebnych bądź zbyt kosztownych w stosunku do swojej przydatności. Mamy nadzieje, że przedstawione informacje pomogą w odpowiedzeniu na pytanie jaką drukarkę kupić.

 • Drukarki możemy podzielić na 3 główne grupy
1 ) Drukarka igłowa
Najstarszy typ. Tą drukarkę charakteryzują głośna praca i bardzo duża ekonomiczność. Stosowana jest zazwyczaj w firmach do drukowania faktur przy użyciu papieru  samokopiującego.
2 ) Drukarka atramentowa
Najpopularniejsza obecnie drukarka do zastosowań domowych. Nadruk umieszczany jest przez nanoszenie bardzo małych kropelek atramentu. Można drukować w odcieniach szarości jak i w kolorze. Wadą takich drukarek jest stosunkowo wysoki koszt eksploatacji ściśle związany z kosztem atramentu.
2) Drukarka laserowa
Drukarki stosunkowo drogie przy zakupie. Są bardziej ekonomiczne niż ich atramentowe odpowiedniki w przeliczeniu na koszt wydrukowania jednej strony. Tekst tworzony jest poprzez nanoszenie cząsteczek tonera na papier wykorzystując pole elektromagnetyczne. Następnie  utrwalają tak utworzony obraz termicznie.
Najważniejsze parametry drukarek to:


 • Szybkość drukowania
ImagePodawana w stronach na minutę [ppm] (ang. Page per minute).
Np. Szybkość druku w czerni [str/min]: 14
      Szybkość druku w kolorze [str/min]: 11
Jeśli jest to drukarka drukująca również w kolorze to podawane są oddzielnie wartości ppm dla strony drukowanej czarnym tuszem i w kolorze. Jeśli zamierzamy drukować spore ilości dokumentów to różnica między 10 a 14 stron na minutę pomiędzy różnymi modelami zaczyna odgrywać znaczenie.
   W ciągu godziny pracy, różnica w wydrukowanych stronach wynosi 140. Dla 10ppm mamy 60*10= 600 oraz odpowiednio dla 14ppm otrzymujemy 60*14=840. Jeśli nie drukujemy dużo bądź robimy to rzadko to nie warto przepłacać za urządzenie drukujące szybciej a mające podobne parametry.


 • Połączenie
Bardzo często drukarkę podłączamy do komputera za pomocą kabla USB bądź też portu LPT - dzisiaj rzadziej już spotykanego. Zdarzają się jednak modele wykorzystujące  łącza  bezprzewodowe. Do zalet takiego rozwiązania można zaliczyć zmniejszenie ilości kabli oraz to że możemy ustawić drukarkę jak tylko chcemy - niebezpośrednio przy komputerze. Niewątpliwie połączenie bezprzewodowe wpływa na podniesienie ceny drukarki.
    Mamy także do czynienia z drukarkami wyposażonymi w interfejsem ethenrnet-owym – możemy bezpośrednio podłączyć drukarkę do sieci lokalnej. Dane o drukowaniu przesyłane są wtedy kablem sieciowym.


 • Maksymalna rozdzielczość
Wyrażana jest w dpi [ang. dots per inch – ilość punktów(kropek) na cal] np. 600 x 600.
Podawana zarówno dla drukowania w czerni jak i w kolorze. Im wyższa tym możemy uzyskać lepszą jakość drukowanego obrazu – szczególnie dotyczy to zdjęć. Dla tekstu podana przykładowo rozdzielczość w zupełności wystarcza.


 • Kartridż / Toner
Zwróćmy również uwagę na to jaki toner posiada drukarka. Stanowi on bowiem najkosztowniejszy element eksploatacyjny - jego koszt może wynieść nawet ponad 100zł przy cenie drukarki w okolicach 250zł.Warto kupić droższy model aby później koszty tonera były niższe. Można oryginalne kartridże zastępować niefirmowymi lub poddawać je regeneracji  przez co obniżymy koszty, jednak może to powodować utratę gwarancji.
    Warto spytać o to sprzedawcę, bądź zapoznać się z instrukcją obsługi czy też gwarancją. Najdroższe bywają wkłady do drukarek laserowych, ale w przeliczeniu na koszt wydrukowanej strony mogą okazać się najbardziej ekonomiczne wszystko to zależy od konkretnego modelu.


 • Obsługiwane systemy operacyjne
ImageRaczej wszystkie drukarki będą posiadały sterowniki do któregoś systemu z rodziny Windows. Sprawdźmy czy do naszego systemu też ma i czy są one na płycie czy trzeba je ściągnąć ze strony producenta.

 • Głośność pracy
ImagePodawana w decybelach. Im mniej tym lepiej, zwłaszcza jeśli dużo drukujemy. Od tego jaką  drukarkę wybierzemy zależy nasz komfort pracy ponieważ przebywanie w jednym pokoju z hałaśliwym urządzeniem może okazać się irytujące.

 • Na czym i jak drukujemy
Zazwyczaj istnieje możliwość używania nie tylko papieru formatu A4 ale także A5, czy drukowania na kopertach lub folii. Jeśli mamy jakieś specjalne wymagania co do rozmiaru papieru sprawdźmy czy dany model taki obsługuje. Czasem istnieje również możliwość drukowani bezpośrednio z aparatu fotograficznego bez włączania komputera.

 • Zapotrzebowanie na energie
ImagePodawane w Watt-ach . Im mniejsze tym lepiej.Np.
Zużycie podczas funkcjonowania 160 W
Zużycie w czuwaniu 40W


 • Pamięć drukarki np. 8mb
Inaczej zwana buforem. Im więcej tym lepiej – odgrywa rolę w szybkości drukowania.

 • Podsumowanie – jaką drukarkę kupić
Pamiętajmy że w trakcie poszukiwań najlepszej dla nas i odpowiadania sobie na pytanie jaką drukarkę kupić, warto odwiedzić kilka różnych sklepów w celu znalezienia najniższej ceny. Sprawdźmy też czy kupowany sprzęt nie zawiera rys na obudowie, mogących powstać w trakcie transportu czy innych uszkodzeń mechanicznych.
     To, jaką będziemy mieli drukarkę zależy również od nas samych. Zobaczymy, że w tej samej cenie mogą być sprzęt naprawdę dobry, lepszy od konkurencji i ten gorszy. Na pewno uda się kupić tą najlepszą drukarkę jeśli trochę poszukamy,  przejrzymy oferty w różnych sklepach ( także internetowych ) i sprawdzimy dostępne modele oraz ceny. Życzymy udanych zakupów!
jaką drukarkę kupić 
  .

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking drukarek ] Dobra, najlepsza drukarka produkowana jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.