.
Oceny: / 88
KiepskiBardzo dobry 

 Jaki laptop kupić ?
Image

Jaki powinien być laptop ? Na co zwrócić uwagę przed zakupem laptopa ? O co zapytać w sklepie sprzedawcę ? Jakie są wady a jakie zalety laptopów ? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Zapraszamy do lektury!

ImageKupno laptopa wymaga rozważenia wielu rzeczy. Nie jest to sprawa oczywista i zazwyczaj wymaga pójścia na kompromis i zrezygnowania z jednej opcji na rzecz innej. Ciężko jest znaleźć model odpowiadający naszym wymaganiom w 100 procentach ponieważ producenci przedstawiają konkretne modele z konkretnym wyposażeniem, które można modyfikować w niewielkim stopniu – zmieniając np. ilość pamięci operacyjnej.
    Jednak dokonując wyboru drogą selekcji na pewno znajdziemy laptop z którego będziemy zadowoleni i znjadziemy odpowiedź na pytanie jaki kupić laptop. Przed zakupem warto poprosić sprzedawcę lub też osobę znajomą, posiadającą podobny model, o to abyśmy mogli choć prze kilka minut popracować na laptopie.
      Zobaczmy czy odpowiada nam obraz wyświetlany na ekranie, ergonomia touchpada jak i samej klawiatury zwróćmy uwagę na głośność pracy dysku czy układu chłodzącego. (nootebook, laptop  – pojęcia te są właściwie równoważne i dzisiaj są stosowane zamiennie).

 • System operacyjny / oprogramowanie
ImageWiększość laptopów wyposażona jest w oprogramowanie firmy Microsoft. Niestety przekłada się to na cenę, która rośnie. Alternatywą pozwalającą obniżyć koszty, może być zakup laptopa z zainstalowanym systemem linuxowym, jednak jest to rzadkość. Warto również zwrócić uwagę czy do konkretnego modelu jest dołączone jakieś dodatkowe oprogramowanie.

 • Procesor
ImageJest jednym z najważniejszych podzespołów każdego komputera. Od jego mocy obliczeniowej zależy wydajności całego komputera. Głównymi dostawcami procesorów do laptopów są Intel oraz AMD. Chcąc dobrze kupić laptopa musimy zadać sobie pytanie jaki zestaw oprogramowania będzie uruchamiany na notebook-u.
    Jeśli laptop potrzebny nam jest głównie do przeglądania internetu, prac biurowych czy oglądania filmów to w zupełności powinien nam wystarczyć laptop z niższej półki. Jednak dla zadań bardziej wyrafinowanych jak instalacja wymagających programów czy wykonywania obliczeń inżynierskich powinniśmy zainwestować w droższy bardziej wydajny procesor.
    Znaczą rolę w wydajności procesora bierze udział ilość pamięci podręcznej tzw. cache’u im jej więcej tym lepie oraz częstotliwość taktowania mierzona w Ghz. Dzisiejsze procesory posiadają więcej niż jeden rdzeń dzięki czemu mogą przetwarzać dane równolegle czyli szybciej. Również zastosowanie architektury 64 bitowej może bezpośrednio przyczynić się do zwiększenia wydajności.


 • Pamięć
Im jej więcej i im jest ona wyżej taktowna (np. 800 Mhz) tym lepiej dla wydajności. Dla podstawowych zastosowań pojemności rzędu 1-2 Gb w zupełności powinny wystarczyć.

 • Dysk twardy
ImageW zależności jak dużo chcemy przechowywać danych powinniśmy ”dobrać” odpowiednią pojemność dysku twardego. Więcej o dyskach twardych  przeczytasz tutaj .

 • Bateria
ImageJest bardzo ważnym składnikiem każdego laptopa. Od jej pojemności zależy czas pracy notebook’a bez zasilania z sieci. Im ma większą pojemność tym można pracować dłużej ale i cena bywa wyższa. Producenci podają zazwyczaj czas pracy laptopa na bateriach w godzinach. Okres w trakcie którego możemy pracować ”w terenie” może wynieść nawet do 8 godzin. Czasami do laptopa dołączana jest dodatkowa bateria przedłużająca czas pracy.

 • Czytnik linii papilarnych
Coraz więcej laptopów wyposażonych jest w czytnik linii papilarnych. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania dostarczonego przez producenta możemy zabezpieczyć dostęp do notebooka. Jednak jest to rozwiązanie podrażające koszt komputera i mogące nie znaleźć rozwiązania w codziennym użytkowaniu.

 • Wbudowana kamera
Coraz częściej można spotkać komputery z wbudowaną w obudowę kamerą. Jeśli często jej używamy pomyślmy nad zakupem notebook wyposażonego w to urządzenie. Można również dokupić taką kamera osobno – koszt nie jest zbyt wysoki i waha się w okolicach 50 złotych.

 • Ekran
Od jego wymiarów i parametrów zależy komfort pracy jak i rozmiar całego notebook’a. Jeśli dużo będziemy czasu spędzać pracując przy laptopie warto pomyśleć o większym i lepszym ekranie – ułatwi nam to prace. Zazwyczaj większy ekran oznacza wyższą cenę  i wagę laptopa. Więcej o monitorach/ekranach  przeczytasz w dziale jaki monitor .

 • Waga
ImageJeśli będziemy często zabierać ze sobą laptopa nosząc go np. w teczce na ramieniu, to wbrew pozorom każdy dodatkowy kilogram może okazać się bardzo uciążliwy. Dlatego dobrze czasem rozważyć decyzje o tym aby kupić laptopa lżejszego. Może się to niestety wiązać (przy zachowaniu tych samych parametrów ) z wyższa ceną. Przemyślmy również możliwość wyboru notebooka trochę mniej  wydajnego ale za to lżejszego.

 • Gwarancja
ImageJest udzielana osobno na laptopa i osobno na baterie . Zazwyczaj na to drugie jest krótsza. Warto zapytać się sprzedawcy o warunki gwarancji oraz co tak naprawdę obejmuje. Czy np. w razie awarii sami musimy dostarczyć sprzęt do serwisu czy wystarczy przynieść do sklepu, a może istnieje możliwość wysłania kurierem.

 • Złącza
Laptop, jak każdy komputer posiada szereg wyjść. Poniżej prezentujemy najczęściej spotykane. Im jest ich więcej w danym modelu laptopa tym cena zazwyczaj jest większa. Jaki rodzaj wyjść / wejść będzie nam najbardziej potrzebny. Poniżej prezentujemy podstawową liste:
wyjście D-Sub
wejście liniowe
wejście mikrofonu
czytnik kart pamięciSD
WiFi
LAN 1 Gbps
Bluetooth
GPRS/Edge/UMTS
FireWire
ExpressCard
USB
Złącze port replikatora
S-Video/ TV-out
HDMI
Fax modem
PCMCIA


 • Torba / Plecak
ImageNa rynku jest dostępnych wiele modeli toreb. Główne różnice wynikają z zastosowanych materiałów, ilości kieszeni (w tym na dokumenty czy notatki) czy  sposobie zabezpieczenia laptopa w czasie ”transportu”. Można również zaopatrzyć się w torbę z zaszytym  dodatkowym zabezpieczeniem przed mechanicznymi uszkodzeniami w postaci ”kołnierza” bądź też wszywek wykonanych z metalu bądź odpowiedniego tworzywa.
   Wadą takiego rozwiązania jest zwiększenie wagi torby. Laptop również można nosić w plecaku z specjalnie przygotowaną do tego celu kieszenią. Takie plecaki nie są dużo droższe od normalnych. Warto czasem negocjować ze sprzedawcą – może uda się ”wywalczyć” torbę gratis do  kupowanego notebooka.


 • Podsumowanie – jaki kupić laptop ?
Pamiętajmy że w trakcie poszukiwań naszego notebooka  i znajdowania odpowiedzi na pytanie jaki kupić laptop sprawdźmy oferty kilku sklepów bądź poszukajmy lepszej ceny w sklepach intenetowych. Sprawdźmy też czy kupowany sprzęt nie zawiera jakiś rys na obudowie, mogących powstać w trakcie transportu. To, jaki będziemy mieli laptop zależy również od nas samych.
   Zobaczymy, że w tej samej cenie mogą być notebooki naprawdę dobre, lepsze od konkurencji i te gorsze. Na pewno uda się kupić ten najlepszy, jeśli trochę poszukamy, przejrzymy oferty w różnych sklepach i sprawdzimy dostępne modle. Życzymy udanych zakupów!
 • Popularni producenci
-ACER
-APPLE 
-ASUS
-Fujitsu Siemens
-DELL 
-IBM / LENOVO 
-SAMSUNG
-TOSCHIBA 
-HP 
jaki laptop, jaki laptop wybrać, wybór laptopa 
  .

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking laptopów ] Dobry, najlepszy laptop produkowany jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.