.

Jaki pendive kupić ?

ImageKupując pendrive większość osób stawia główny nacisk na jak największą pojemność. Jest to słuszne założenie ponieważ im więcej pamięci tym większą ilość danych możemy przenieść. Urządzenia, które można kupić w obecnej chwili dysponują pojemnościami sięgającymi od 1GB do nawet 32 GB.

  • Szybkość
ImageJednak pojemność to nie wszystko, bardzo ważnymi parametrami  każdego pendrive’a są szybkość zapisu oraz odczytu. Prześledźmy to na przykładzie dwóch  pendrive’ow o tej samej pojemności równej 4GB a o różnych prędkościach zapisu i odczytu

 

model A  4GB

model B  4GB

Szybkość zapisu

do 3 MB/s 

do 6 MB/s 

Szybkość odczytu

do 6.50 MB/s 

do 12 MB/s 

Czas zapisywania 700MB

około 4 minut

około 2 minut

 
Jaki szybki chcemy pendrive? Przy tej samej ilości pamięci możemy przegrywać dane dwa razy szybciej! Oczywiście można powiedzieć ze 2 minuty różnicy to nie jest dużo. Jednak chcąc przegrać na te same pedrive’y dane o pojemności  3GB to w przypadku modelu A1 będzie to trwało ok. 16 minut ! a dla A2 8 minut, różnica powoli zaczyna stawać się coraz wyraźniejsza.
        Można również zauważyć że urządzenia szybsze (o większej prędkości zapisu i odczytu) nie zawsze są droższe bądź też niewiele droższe od ich wolniejszych odpowiedników – warto zatem przyjrzeć się bliżej tym parametrom.


  • Obudowa
       Obudowy pendrive’ow mają przeróżne kształty i kolory ale zasadniczo spełniają zadanie chronienia zamontowanej w środku pamięci np. przed wstrząsami czy uszkodzeniami mechanicznymi lub też zamoczeniem gdy obudowa jest wodoodporna. Wtyczka usb może być chroniona przez przykrywkę lub też być wysuwana.

  • Gwarancja
Image Gwarancja jak na większość produktów może się różnić okresem gwarancyjnym. Spotykamy modele na które gwarancja udzielana jest dożywotnio.

  • ReadyBoost
       Ostatnio modna stała się funkcja ReadyBoost. Polega ona na tym że system Windows potrafi wykorzystać podłączony pendrive jako urządzenie do przechowywania pamięci tymczasowej, dzięki czemu komputery dysponujące mniejszą ilością pamięci RAM mogą działać trochę szybciej.

  • Interfejs USB
        Dziś wszystkie nowe pendrive’y powinny mieć interfejs USB w wersji 2.0, jednak warto sprawdzić jaki posiada rozważany przez nas model. Jeśli pendrive będzie miał interfejs USB 1.0 będzie działał wolniej. Zastanawiając się jaki kupić pendrive powinniśmy również sprawdzić czy do kupowanego urządzenia są dołączone jakieś dodatki takie jak: płyta z oprogramowaniem służącym do zabezpieczenia pendrive’a hasłem czy z programem dzięki któremu będziemy mogli zaszyfrować dane. Wśród dodatkowych rzeczy może się również znaleźć smycz albo przedłużacz usb.
 
  • "Znikająca" pojemność
ImagePojemność kupionego urządzenia będzie mniejsza niż ta deklarowana przez wytwórcę. Wynika to z faktu innego sposobu liczenia pojemności przez producentów. Prześledźmy to na przykładzie.

1GB       – tyle pojemności jest według producenta
0,93 GB – tyle będzie pokazywać system i tyle można faktycznie wykorzystać.
Dla pendrive’a 2GB w komputerze zobaczymy ok. 1,86 GB.

Gdzie się podziało 70 MB?
Tak to ”liczy fabryka”
   1B     * 1000  = 1KB
   1KB   * 1000  = 1MB
   1MB  * 1000  = 1GB

a tak liczy to komputer
   1B    * 1024  = 1KB
   1KB * 1024  = 1MB
   1MB *1024  = 1GB

Prawidłowo powinno być tak jak ”rozumie” to komputer czyli: 1KB ma 1024 bajtów (B), 1MB ma 1024 KB a 1GB 1024 MB. Pamiętajmy o tym by po podłączeniu do komputera się nie rozczarować.

  • Podsumowanie do jaki pendrive?

Pamiętajmy że w trakcie poszukiwań tego najlepszego i odpowiadania sobie na pytanie jaki kupić pendrive, warto odwiedzić kilka różnych sklepów w celu znalezienia najniższej ceny lub poszukać najlepszej oferty cenowej w internecie. To, jaki będziemy mieli sprzęt zależy również od nas samych. Zobaczymy, że w tej samej cenie mogą być pendrive’y naprawdę dobre, lepsze od konkurencji i te gorsze. Na pewno uda nam się kupić ten najlepszy, jeśli trochę poszukamy i przejrzymy różne oferty. Życzymy udanych zakupów! 

  •  Niektórzy producenci pamięci przenośnych pendrive

 

- A-Data
- Corsair
- Kingston
- Patriot
- Pentagram
- Pgi
- Pni
- Toshiba
- TrekStor
- TwinMos
- Verbatim

 

  .

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking pendrive ] Dobry, najlepszy pendrive produkowany jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.