.
Oceny: / 195
KiepskiBardzo dobry 


 Jaką pralkę kupić?
Image

Jaka powinna być pralka ? Na co zwrócić uwagę przed zakupem pralki ? O co zapytać w sklepie sprzedawcę ? Jakie są wady a jakie zalety pralek ? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania. Zapraszamy do lektury.

Image Wybierając się do sklepu  z urządzeniami AGD napotkamy mnóstwo pralek z przeróżnymi funkcjami i o rozmaitym wyglądzie. Czasem ciężko się odnaleźć w tych wszystkich opcjach. Aby ułatwić odpowiedź na pytanie jaką kupić automatyczną pralkę, prezentujemy poniższy przewodnik, w którym znajdziecie Państwo omówione możliwości i własności współczesnych pralek.

  • Energochłonność / Wydajność
Image Wyróżniamy siedem podstawowych klas energetycznych  A, B, C, D, E, F, G czasem spotykamy oznaczenie A+. Charakteryzuje ono najlepszą pralkę, bardzo oszczędną. Im urządzenie jest bardziej energooszczędne bądź wydajniejsze tym niższa literka w alfabecie np. Biorąc najlepszą pralkę z klasy B wiemy że zużywa ona więcej energii niż pralka w klasie A.
      Jednak jeśli dwie pralki zostały zaliczone do tej samej klasy energetycznej, nie oznacza to jeszcze że zużywają tyle samo energii – zużycie energii na jeden cykl również podane jest w etykiecie i może dość znacznie różnić się pomiędzy urządzeniami w  tej samej klasie.
Image
Etykieta eneregtyczna zawiera informacje na temat ilości zużywanej energii

   Na etykiecie energetycznej podane są także informacje o efektywności prania i odwirowywania  – podobnie oznaczone literami od A do G  (A- najskuteczniejsza, G- najmniej skuteczna). Przeważnie im wyższa liczba obrotów tym ubrania wyjmujemy bardziej suche. Spotykane wartości to 600 nawet do ok. 1800 obrotów na minutę.

     Na naklejce umieszczone są także informacje o zużyciu wody oraz o poziomie hałasu jaki wydobywa się z pralki (średnie wartości to ok. 50db podczas prania i ok. 70db przy wirowaniu). Oczywiście im te wartości mniejsze tym lepiej dla naszych uszu lub zużycia wody. Dobra pralka powinna być cicha, warto to wziąć pod uwagę. Dodatkowe informacje można zobaczyć w informacje o hałasie.

  • Programator.
Jest to kluczowy element zamontowany we wszystkich pralkach. Tańsze modele posiadają programator ręczny w postaci pokrętła i przycisków. Nowsze urządzenia zawierają programatory elektroniczne w postaci wyświetlacza i odpowiedniej klawiatury. Zazwyczaj mają więcej funkcji takich jak automatyczny dobór ilości wody w zależności od wagi wsadu czy ustalenie godziny rozpoczęcia prania, a także mogą wskazywać czas zakończenia.

  • Rodzaje pralek
W zależności od umiejscowienia drzwiczek załadunkowych, możemy wybrać pralkę z pomiędzy dwóch podstawowych rodzajów.
- Ładowane od góry.
- Ładowane od frontu.
Pralkę z zamontowanymi drzwiczkami na górze charakteryzuje to, że zajmuje mniej miejsca ale bywa też droższa i mniej stabilna podczas wirowania. Oprócz tego przez niektóre osoby takie rozwiązane uznawane jest za wygodniejsze, między innymi dlatego że nie trzeba się tak mocno schylać jak w przypadku pralki z drzwiczkami z przodu.
       Zwróćmy również uwagę na jaką szerokość otwierają się drzwiczki – zbyt mały kąt utrudni nam załadunek. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w oświetlenie wnętrza ( bębna ).

  • Ładowność
ImageJest to jeden z najważniejszych parametrów. Oznacza maksymalną wagę wsadu (suchego prania), jaki pralka może wyprać w jednym cyklu. Wartość ta może dochodzić w standardowych  urządzeniach do około 8kg. Oczywiście im większa ładowność tym wymiary pralki większe a my możemy prać bez problemów także duże ręczniki.

  • Funkcje energooszczędne
Zastanawiając się jaką kupić pralkę, warto wziąć pod uwagę czy urządzenia posiada funkcje energooszczędne. Najlepsza pralka będzie posiada szereg z nich. Najczęściej spotykane to:
- Wskaźnik ilość detergentu – jeśli użyliśmy zbyt dużo proszku lub płynu do płukania to zostaniemy o tym poinformowani. Dzięki temu będziemy zużywać mnie środków do prania.
- Programowalny czas rozpoczęcia pracy – po załadowaniu pralki i ustawieniu programu, ustalamy godzinę rozpoczęcia pracy np. w celu wykorzystania taryfy nocnej.
- Zraszanie prania – woda jest wtryskiwana na piorące się rzeczy z  góry, a nie pompowana do bębna. Dzięki temu spada jej zużycie a pralka pierze efektywniej.


  • Dodatkowe funkcje
Aby pralka była dobra, przymyślmy jakie udogodnienia najbardziej nam odpowiadają. Często spotykane to:
1 ) Czas pracy - pokazuje czas pozostały do końca prania, pozwalając nam na lepsze zaplanowanie dnia .
2 ) Automatyczny dobór ilości wody – pralka sama dobierze ilość w zależności jaką wiele ubrań zostanie włożone.
3 ) Łatwiejsze prasowanie – pranie odbywa się w taki sposób aby ubrania jak najmniej się pogniotły. Przykładowo poprzez zmniejszenie obrotów przy wirowaniu.
4 ) Redukcja piany – gdy jest zbyt dużo środka piorącego, urządzenie samo usunie nadmiar odpowiednio dobierając wodę.
5 ) Kontrola prędkości wirowania – pralka podczas pracy daje nam możliwość płynnego zmieniania prędkości wirowania.
6 ) Kontrola temperatury – w trakcie prania możemy sami regulować temperaturę wody.
7 ) Wyłączenie wirowania – wirowanie może zostać wyłączone np. gdy ubrania nie powinny być poddane wirowaniu.


  • Zabezpieczenia
ImageTo jaką pralkę kupić powinno być również uzależnione od bezpieczeństwa jakie ona zapewnia. Może się to okazać bardzo ważne. Przykładowo: chroniąc mieszkanie przed zalaniem czy oddalając niebezpieczeństwo pożaru.
1 ) Przed dziećmi – jest kilka rodzajów, które można rozumieć pod tym pojęciem. Przeważnie jest to blokada przycisków – zapobiegając zmianie programu lub przestawieniu parametrów w czasie trwającego prania. Spotkać można również dodatkową termiczną izolacje w drzwiczkach w postaci podwójnej szyby  - dziecko podczas ”gotowania”  nie oparzy się o rozgrzane drzwiczki. Podstawowym zabezpieczeniem jest blokada otwarcia drzwiczek w trakcie prania i chwile po nim- zazwyczaj ok. 2 minut po zakończeniu.
2 ) Przed zalaniem – w momencie wykrycia nieszczelności, program jest przerywany a nadmiar wody odprowadzany. Czujniki kontrolują poziom wody w bębnie oraz szczelność węża doprowadzającego wodę.
3 ) Przed przegrzaniem – jeśli program rozpocznie się bez wody lub w trakcie pranie nie będzie można jej pobrać w wyniku np. awarii wodociągowej pranie zostanie przerwane. Czujniki zabezpieczają oprócz tego silnik pralki przed przegrzaniem.


  • Programy
Najczęściej spotykane programy to pranie ręczne, bawełna, jedwab, syntetyki, w zimnej wodzie, gotowanie , tkaniny różne, wełna , skrócone (krótkie). Użycie danego programu zależy od pranych ubrań. W ramach każdego z nich możemy indywidualnie dobierać temperaturę czy szybkość wirowania. Najlepsza pralka będzie posiadać oprócz tu podanych, dodatkowe programy, umożliwiając swobodną konfigurację.

  • Podsumowanie
     Jeśli już będziemy wiedzieć jaką kupić pralkę, pamiętajmy po jej zakupie i przywiezieniu do domu o wypoziomowaniu – regulując np. nóżki pralki. Zapewni to poprawną i cichszą pracę. Pralka powinna być również podłączona do gniazdka z bolcem. Pamiętajmy że warto także odwiedzić kilka różnych sklepów w celu znalezienia najniższej ceny lub sprawdzić oferty w internecie.

  • Dostępne marki

- AEG
- Amica
- Ariston
- Beko
- Bosch
- Candy
- Electrolux
- Gorenje
- Hoover
- Indesit
- LG
- Mastercook
- Miele
- Polar
- Samsung
- Siemens
- Smeg
- Whirlpool
- Zanussi

  najlepsza pralka, wybieramy pralkę, jaka pralka, jaką pralkę kupić, jak wybrać pralke
  .

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking pralek ] Dobra, najlepsza pralka produkowana jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.