.
Oceny: / 250
KiepskiBardzo dobry 

Jaki okap kuchenny kupić ?

ImageDzisiejszy okap kuchenny może pracować na dwa sposoby:
W obiegu zamkniętym ( pełniąc funkcję pochłaniacza zapachów ), w którym to powietrze jest przepuszczane przez filtry usuwające zapach i tłuszcz a następnie kierowane z powrotem do kuchni oraz w charakterze wyciągu gdzie powietrze ulega oczyszczeniu z tłuszczu a następnie kierowane jest  do kanału wentylacyjnego / kominowego i usuwane na zewnątrz budynku. Zastanawiając się jaki kupić okap do kuchni, zastanówmy się jaki rodzaj będzie dla nas najlepszy.

  • Rodzaje:
okap przyścienny  –  montowane bezpośrednio do ściany; może to być okap narożny
okap podszafkowy – montowane pod szafką wiszącą
okap wyspowy  –  może być zamontowany w dość dowolnym miejscu, przeważnie na środku kuchni nad blatem kuchennym
    Wybór okapu zależy od wielu czynników np. ilości miejsca, wystroju kuchni, umiejscowienie otworu wentylacyjnego. Najważniejsze cechy jakie powinien posiadać najlepszy okap kuchenny i na które powinniśmy zwrócić uwagę to:


  • Wydajność [m3/h]
Wartość podana w ulotce jest zazwyczaj maksymalną możliwą do uzyskania na najwyższym ”biegu”. Często spotykaną wartością jest 300m3/h. W praktyce przekłada się ona na szybkość z jaką powietrze jest wysysane z kuchni na zewnątrz ( lub poddawane oczyszczeniu w filtrach przy obiegu zamkniętym).

  • Filtry
W większości modeli spotykamy dwa rodzaje filtrów:
1 ) węglowy - pełniący funkcję pochłaniacza zapachów w obiegu zamkniętym
2 ) podstawowy -  wykonany przeważnie z flizeliny (jednorazowy) bądź ze stali (można go czyścić), oczyszczający powietrze z  tłuszczu. Zwróćmy uwagę na koszt zakupu nowych filtrów. Niektóre firmy wprowadziły do swoich modeli czujnik zużycia filtrów oraz sensor zapachu.


  • Głośność
ImageAby dobrze wybrać okap do kuchni, warto sprawdzić jak głośno pracuje dane urządzenie. Zazwyczaj jest to głośność  w granicach 50 decybeli, która w zależności od producenta może być średnią hałasu wytwarzanego na poszczególnych ”biegach” lub też wartością maksymalną na najwyższych obrotach. Więcej o hałasie przeczytasz w sekcji o poziomie hałasu.

  • Oświetlenie/ zapotrzebowanie na prąd
ImageBardzo często w wyciąg kuchenny zamontowane jest oświetlenie o określonej mocy np. 80W. Mogą być w nim wykorzystane standardowe żarówki a czasem także ksenonowe. Sprawdźmy także ile Watt ma okap, im więcej tym większe zużycie energii elektrycznej.

  • Wymiary / obudowa
Szerokość jaką ma okap kuchenny powinna być niemniejsza niż szerokość kuchenki nad którą zostanie zawieszony. Obudowy są zrobione z różnych materiałów najczęściej spotyka się polakierowany metal lub blachę tzw ”nierdzewkę”, która może być trudniejsza w utrzymaniu w czystości.
   Okapy kuchenne posiadają przeważnie regulację siły wyciągu, w niektórych modelach można  nastawić czas pracy urządzenia, które samoczynnie się wyłączy po zadanym przedziale czasu Mamy także do dyspozycji minutnik – odmierzający np. czas gotowana jakieś potrawy
.

  • Podsumowanie - jaki okap kuchenny
Pamiętajmy że w trakcie poszukiwań tego najlepszego wyciągu i odpowiadania sobie na pytanie jaki kupić okap kuchenny, warto odwiedzić kilka różnych sklepów w celu znalezienia najniższej ceny lub poszukać najlepszej oferty cenowej w internecie. Na pewno uda się kupić ten najlepszy okap gastronomiczny dla nas, jeśli trochę poszukamy,  przejrzymy oferty w różnych sklepach i sprawdzimy dostępne modele oraz ceny.
    Dokonując wyboru okapu przejżyjmy róznież dostępne testy oraz rankinkg wyciągów (np. taki jaki jest na tej stronie jakikupic.pl). Zapoznajmy się również z opiniami jakie zamieszczane są na jakimś forum lub grupie dyskusyjnej przez użytkowników sprzętu.
Życzymy udanych zakupów!
 
  • Niektórzy producenci okapów do kuchni

- AEG
- Akpo
- Amica
- Ariston
- Arkas
- Berner
- Bosch
- Cata
- Domus
- Elelctrolux
- Elica
- Faber
- Falmec
- Franke
- Globalo
- Gorenje
- Siemens
- Smeg
- Teka
- Whirlpool
- Wurth

wybór okapu, jak kupić okap, jaki okap

 

  .

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking okapów ] Dobry, najlepszy okap produkowany jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.