.

Jaki odtwarzacz mp3 kupić ?

Odtwarzacz mp3Chcąc się dowiedzieć jaki kupić odtwarzacz, powinniśmy odpowiedzieć sobie na szereg pytań, dzięki czemu sprecyzujemy nasze potrzeby i wymagania. Poniżej przedstawiamy zagadnienia nad którymi warto się zastanowić.

 • Pojemność/Dysk przenośny
Jak dużo powinien mięć pamięci odtwarzacz ? Jeśli wystarczy nam niewielka ilość przegranych plików muzycznych to powinniśmy kupić odtwarzacz o mniejszej pojemności (512MB -1GB), dzięki temu będzie on tańszy. W przypadku kiedy jednak potrzebujemy mieć większą ilość utworów bądź wykorzystywać mp3-kę w charakterze przenośnego dysku (pendrive) to powinien mieć on nie tylko większą pojemność ale możliwość wykorzystywania go w tym charakterze - sprawdźmy to w specyfikacji technicznej bądź zapytajmy sprzedawcę.Więcej o pendrive przeczytasz tutaj.

 • Znikająca pojemność!
ImagePojemność kupionego urządzenia będzie mniejsza niż ta deklarowana przez wytwórcę. Wynika to z faktu innego sposobu liczenia pojemności przez producentów . Prześledźmy to na przykładzie.
1GB       – tyle pojemności jest według producenta,
0,93 GB – tyle pokazuje system i tyle można faktycznie wykorzystać. Gdzie się podziało 70 MB?
Tak to ”liczy fabryka”
   1B     * 1000  = 1KB
   1KB  * 1000  = 1MB
   1MB * 1000  = 1GB
a tak liczy to komputer
   1B    * 1024  = 1KB
   1KB * 1024  = 1MB
   1MB *1024  = 1GB
Prawidłowo powinno być tak: 1KB ma 1024 bajtów (B), 1MB ma 1024 KB a 1GB 1024 MB
.

 • Obsługiwane  formaty
Przed zakupem powinniśmy sprawdzić jakie są wpierane formaty odtwarzanych plików. Podstawowym jest oczywiście MP3 oraz WMA spotkać też można modele obsługujące  ASF czy OGG. Zwróćmy uwagę na to czy odtwarzacz obsługuje tzw  birate, w przeciwnym wypadku okazać się może, że niektóre mp3-ki nie będą chciały nam się odtwarzać ponieważ wykorzystują tą technologie. Informacja na ten temat powinna wyglądać mniej więcej tak :
Birate : MP3: 8 - 320 kbps; WMA: 8-320 kbps, OGG: Q10.

 • Dyktafon
Oprócz odtwarzania możemy mieć również możliwość nagrywania dźwięków. Jakość nagrania będzie zależeć od jakość wbudowanego mikrofonu i miejsca, w którym nagrywamy. Możemy również nagrywać bezpośrednio z radio w mp3’ce jeśli oczywiście jest taka możliwość.

 • Zasilanie
ImageJaki odtwarzacz mp3 będzie najdłużej działać? Zajrzyjmy w specyfikację modelu, powinna się tam znaleźć informacja o tym jak długo mp3-ka odtwarza muzykę. Jest kilka możliwości zasilania.
- Wbudowany akumulatorek ładowany za pomocą ładowarki (podobnie jak komórka) bądź poprzez port USB jeśli jest wbudowany w urządzenie lub mamy kable z taką końcówką.
- Bateria AAA (tzw paluszek). Po wyczerpaniu kupujemy nową lub zastępujemy je akumulatorkami, które mogą być dodatkowo ładowane. Ważna cechą jest też jak długo będzie nam działać odtwarzacz – wartości te potrafią znacznie się różnić pomiędzy odtarzaczami.


 • Interfejs
Wbudowane złącze USB 2.0. – umożliwia bezpośrednie podłączenie do komputera bez używania kabli.
Wejście line-in  - służy do przekazywania dźwięku do mp3-ki
Złącze kart micro SD – dzięki niemu po dokupieniu odpowiedniej karty pamięci micro SD zwiększymy posiadaną pamięć – maksymalnie do wartości określonej przez producenta.

 • Radio / Transmiter FM
Znajdując odpowiedź na pytanie jaki kupić odtwarzacz mp3 powinniśmy się także zastanowić czy chcemy słuchać audycji radiowych. Jeśli tak wybierzmy model właśnie z takim rozwiązaniem. Transmiter FM umożliwia nam nadawanie na określonych falach radiowych muzyki odtwarzanej z mp3ki.
     Dzięki takiemu transmiterowi możemy słuchać muzyki z odtwarzacza mp3 w samochodzie poprzez radio samochodowe i to bez używania jakichkolwiek kabelków. Wbudowany transmiter niestety raczej przyczyni się do wzrostu ceny. Można jednak takie urządzenie dokupić osobno.

 • Słuchawki / dźwięk
ImageSprawdźmy czy odtwarzacz posiada regulację głośności i jak bardzo możemy ją regulować. Czasami poziomów głośności może być wiele. Często natężenie dźwięku jest ograniczone przez producenta w trosce o nasze uszy. Parametr ”głośności” jest wyrażony za pomocą mW (mili Watt-ów), często spotykana moc to 2 x 15 mW.
     Słuchawki dostarczone wraz z odtwarzaczem mp3 mogą nie zadowolić nas pod względem jakości odtwarzanego dźwięku. Jeśli istnieje taka możliwość warto przetestować to w sklepie bądź u osoby znajomej, która posiada  interesujący nas model. Różne ustawienia EQ oraz efekty brzmienia jak np. podbicie basów również wspierane są prze niektóre mp3-ki.


 • Wyświetlacz i obudowa
Może nie być wyświetlacza – cała obsługa dokonywana jest przyciskami. Zazwyczaj ograniczona jest wtedy funkcjonalność / możliwości ustawień.
-Wyśw. OLED - szeroki kąt widzenia, są bardziej energooszczędne niż LCD, odtwarzacze z tym wyświetlaczem są cieńsze niż z LCD
-Wyśw. LCD – bardziej energochłonny niż OLED


 • Obsługa
Image Obsługiwać możemy za pomocą przycisków, jog-a (jest to specjalna mała rolka,  kręcąc nią poruszamy się po funkcjach mp3’ki) lub joy-a (jest to miny joystik).
Blokada Przycisków – bardzo przydatna funkcja blokująca klawisze, zapobiegająca przypadkowemu przestawieniu ustawień np. głośności.
Zawieszenie na smyczy – zwróćmy uwagę czy można mp3’e zawiesić na smyczy
Oprogramowanie – często do odtwarzacza dołączane jest jakieś oprogramowanie, sprawdźmy czy będziemy mieli z niego pożytek aby nie okazały się mało wartym dodatkiem.


 • Podsumowanie – jaki kupić odtwarzacz mp3
Znalezienie odpowiedniego odtwarzacza w określonej cenie wymaga często rezygnacji z jednej funkcjonalności na rzecz innej. Często musimy dokonywać wyboru drogą eliminacji lub wybierać tylko najbardziej potrzebne funkcjonalności. Mamy nadziej że choć trochę pomogliśmy Państwu w odpowiedzi na pytanie jaki kupić odtwarzacz mp3?
   Pamiętajmy że w trakcie poszukiwań tego najlepszego warto odwiedzić kilka różnych sklepów w celu znalezienia najniższej ceny lub poszukać najlepszej oferty cenowej w internetcie. Na pewno uda się kupić ten najlepszy dla nas odtwarzacz mp3 jeśli trochę poszukamy,  przejrzymy różne oferty. Życzymy udanych zakupów! 
 
 • Niektórzy producenci odtwarzaczy mp3

- Apple
- CAWON iAUDIO
- Creative
- Easy Touch
- iAUDIO
- iBOX
- iRIVER
- Prntagram
- MPIO
- MPMAN
- SANDISK
- SONY 

 

  .

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking odtwarzaczy mp3 ] Dobry, najlepszy odtwarzacz mp3 to
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.