Oceny: / 132
KiepskiBardzo dobry 

 Jaką lodówkę kupić ?
Image

ImagePodobnie jak i innych urządzeń AGD wybór lodówek jest ogromny. Mamy do wyboru wiele konfiguracji i modeli z których czasem ciężko wybrać dobrą lodówkę. Poniżej opisujemy najczęściej spotykane funkcje i właściwości, tak by odpowiedź na pytanie jaką kupić lodówkę stała się prostsza.

  • Wymiary /  wnętrze
Lodówki mają różne rozmiary a co za tym idzie i pojemności. Zastanówmy się jak dużo miejsca chcemy przeznaczyć na lodówkę  i jak wiele żywności chcemy przechowywać? Czy osobna zamrażarka i chłodziarka jest dla nas ważna czy też mogą być razem (lodówka nie chłodzi wtedy równomiernie – produkty żywnościowe położone bliżej zamrażalnika będą chłodniejsze)? Natomiast lodówka wyposażona w oddzielną zamrażarkę i chłodziarkę będzie raczej droższa. W zależności od własnych upodobań  można wybierać pomiędzy modelami z zamrażarką umiejscowioną na dole lub u góry.
Image        Dobra lodówka to taka, której wnętrze da się swobodnie modyfikować. Podczas wybierania zwróćmy uwagę na liczbę półek czy szuflad oraz możliwość ich swobodnego przedstawiania- pozwoli to na organizację środka lodówki według naszych indywidualnych potrzeb. Do najczęściej spotykanych półek należą żeberkowe wykonane z drutu powleczonego tworzywem sztucznym – tańsze ale trudniejsze w utrzymaniu niż droższe półki szklane. Niektóre modele lodówek umożliwiają zamontowanie półek pod skosem. Szuflady zazwyczaj umieszczone są na samym dole lodówki. Ich przestronność często okazuje się niezastąpiona w czasie eksploatacji.
       Kolejnym miejscem, w którym możemy umieszczać żywność są balkoniki na drzwiach. Warto dobrać taki układ balkoników, aby najlepiej odpowiadał upodobaniom żywieniowym naszej rodziny. Sprawdźmy czy zmieszczą się tam nasze ulubione soki czy inne napoje. Generalnie w zależności od tego jaki produkt jest najczęściej spożywany,  przemyślmy czy znajdzie się dla niego odpowiednie miejsce tak aby dostęp do niego był wygodny.
        Sprawdźmy także na która stronę otwiera się lodówka i czy można to zmienić poprzez przestawienie drzwiczek. Materiał z którego zrobiona jest obudowa lodówki powinien być łatwy w myciu i utrzymaniu w czystości. Panuje opinia że te wykonane ze stali nierdzewnej, niekarbowanej mogą być trudniejsze w utrzymaniu.


  • Klasa energetyczna - która lodówka najlepsza ?
Jaką klasę energetyczną wybrać? Wyróżniamy siedem podstawowych klas energetycznych  A, B, C, D, E, F, G czasem
Image
Przykład etykiety energetycznej znajdującej się na lodówce
spotykamy również oznaczenie A+ . Najlepszą lodówkę, o niezwykle niskim zużyciu prądu, będzie chrakteryzować właśnie oznacenie A+.
      Im lodówka jest bardziej energooszczędna czy też wydajniejsza tym niższa litera w alfabecie np. najlepsza lodówka z klasy B zużywa więcej energii niż lodówka w klasie A. Informacje o klasie energetycznej można przeczytać ze specjalnej naklejki umieszczonej zazwyczaj na urządzeniu. Przykładową naklejkę podano poniżej.
        Przeczytamy z niej również roczne zużycie prądu dla danego urządzenia, dzięki czemu możemy obliczyć szacunkowe koszty energii. Podana jest także ilość miejsca na świeżą i zamrożoną żywność podaną w litrach. Dowiemy się jak wysoki jest hałas generowany przez lodówkę (im mniejszy tym lepiej) wyrażany w decybelach. Średni poziom to około 40-45 db. Więcej o hałasie i decybelach przeczytasz w sekcji o natężeniu dźwięku.
        Dość ciekawą informacją może się okazać liczba godzin utrzymywania temperatury w wypadku braku zasilania. W przypadku droższych lodówek może on wynosić nawet blisko 24 godziny. Zwróćmy uwagę na zdolność zamrażania wyrażoną w kilogramach na godzinę – określa ona ile kilogramów żywności jest w stanie schłodzić lodówka w ciągu godziny.

  • Gwiazdki
ImageTo na jaką lodówkę się zdecydujemy będzie zelżeć również od tej klasyfikacji. Lodówki z zamrażalnikiem i zamrażarki są poklasyfikowane także według gwiazdek, w zależności od tej jak długo możemy przetrzymywać zamrożoną  żywność. 

Gwiazdki

Minimalna temperatura

Maks. czas przechowywania

-

0 o C

1- 2 dni

*

-6 o C

1 tydzień

**

-12 o C

1 miesiąc

***

-18 o C

3 miesiące

****

-21 o C

Nawet do 1 rok

 
  • Klasy klimatyczne
Istnieje również podział ze względu na temperaturę otoczenia w której pracuje lodówka.
1) klimat subnormalny (SN)- lodówka najlepiej pracuje w temperaturze od +10°C do +32°C.
2) klimat normalny (N)     - lodówka najlepiej pracuje w temperaturze od +16°C do +32°C.
3) klimat subtropikalny (ST) - najlepiej pracuje w temperaturze od +18°C do +38°C.
4) klimat tropikalny (T)         - najlepiej pracuje w temperaturze od +18°C do +43°C.

  • Czynnik chłodzący
Płyn znajdujący się w obwodzie chłodzącym lodówki. Dzisiejsze lodówki nie używają fronu zamiast tego stosowane są:
- R 134a
- R 600a
R 600a jest bardziej wydajny, produkowany na bazie izobutanu.. Panuje opinia, że jest on lepszy i rzadziej powoduje awarie niż R134a
.

  • Podłączenie
Lodówka koniecznie musi zostać podłączona do gniazdka elektrycznego z bolcem. Pamiętajmy również o tym że do tego samego gniazdka nie powinniśmy podłączać innych urządzeń gdyż może zakończyć się to ich zniszczeniem.

  • Liczba agregatów
Spotyka się modele z dwoma agregatami, ma to wpływ na wydajność np. przy funkcji szybkiego schładzania. W zależności od modelu przyczynia się to wzrostu zużycia prądu. Poprawia ogólną wydajność, a w razie awarii jednego z nich lodówka może nadal pracować.
     Niestety takie rozwiązanie jest droższe niż podobna lodówka z jednym agregatem. Jeśli zamrażalnik pozostaje pusty, to można wyłączyć agregat odpowiedzialny za jego chłodzenie.W jedno-agregatowych montowany jest zawór pozwalający na osobna regulacje miedzy zamrażarką a chłodziarką.


  • Funkcje /parametry
ImageZastanawiając się jaką kupić lodówkę warto przemyśleć jakie funkcje są dla nas najważniejsze.
Dostępne opcje:
- Niezależna zmiana temperatury w zamrażarce i w chłodziarce
- Stelaż na butelki – butelki są stabilne i nie ulegną stłuczeniu. Często połączony taki stelaż jest z funkcja szybkiego schładzania.
- Przezroczysty pojemnik na warzywa
- Pojemnik na masło i ser
- Funkcja szybkiego schładzania – gdy potrzebujemy szybko schłodzić jakąś potrawę
- Funkcja szybkiego zamrażania – gdy szybko potrzebujemy np. kostek lodu
- Automatyczne rozmrażanie  - ułatwia rozmrażanie
- Pojemnik na kostki lodu
- Powłoka antybakteryjna – czasem wnętrze pokryte jest preparatem anty bakteryjnym opartym np. na srebrze które ma takie właściwości.
- No frost - bezszronowa, zapobiega tworzenuj się szronu i lodu w zamrażalniku


  • Podsumowanie
Po tym jak będziemy znali odpowiedź na pytanie jak kupić dobrą lodówkę warto odwiedzić kilka sklepów w celu znalezienia najniższej ceny lub sprawdzić ceny oferowane w sklepach internetowych.
    Dokonując wyboru lodówki przejżyjmy róznież dostępne testy oraz rankinkg lodówek (np. taki jaki jest na tej stronie jakikupic.pl). Zapoznajmy się również z opiniami jakie zamieszczane są na jakimś forum lub grupie dyskusyjnej przez użytkowników sprzętu.
 
  • Dostępne marki:

- Ardo
- Amica
- Ariston, Merloni-Indesit
- Ariete
- Beko
- Bosch, Siemens
- Electrolux
- Gorenje
- Libherr
- LG
- Mastercook (Wrozamet)
- Miele
- Polar
- Samsung
- Whirlpool
- Zanussi
wybieramy lodówkę, jak wybrać lodówkę, wybór lodówki 

 

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking lodówek ] Dobra, najlepsza lodówka produkowana jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.