Oceny: / 246
KiepskiBardzo dobry 

 Jaki odkurzacz kupić?
Image

ImageZastanawiając się jaki odkurzacz kupić należy wziąć po uwagę kilka podstawowych cech tego urządzenia oraz to czego od niego oczekujemy. Poniżej omawiamy szereg parametrów charakteryzujące odkurzacze.

 • Rodzaje
Odkurzacze ze względu na rozmiar możemy podzielić na 4 podstawowe kategorie.
1) ręczne / samochodowe Odkurzacz o stosunkowo niedużym rozmiarze i wadze. Przydatny przy sprzątaniu samochodu lub do szybkiego oczyszczenia niewielkich powierzchni. Może być wyposażony we własne zasilanie,  a także w przewód umożliwiający podłączenie do gniazda zapalniczki samochodowej.

2) przenośne Jest to odkurzacz najczęściej spotykany w gospodarstwach domowych. Istnieje bardzo dużo urządzeń tego typu, o różnej charakterystyce i parametrach, dzięki czemu możliwy jest dobór najlepszego urządzenia. W śród nich wyróżnić można:
- sprzątające na sucho
- sprzątające na sucho i na mokro (popularnie nazywane odkurzaczami z filtrem wodnym)
- odkurzacze piorące. ( omówione w dalszej części )


3) automatyczneRzadziej spotykany model. Dzięki wbudowanym emiterom wysyła  ultradźwięki,  które po odbiciu od ścian i mebli wracają do niego i pozwalają na omijanie przeszkód oraz tworzenie mapy pomieszczenia. Odkurzacz sam porusza się po pomieszczeniu czyszcząc całą powierzchnie.
     Zazwyczaj możemy ustalić godziny oraz częstotliwości odkurzania. Modele te należą jednak do najdroższych i nie zawsze zapewniają czystość na  tym samym poziomie co sprzątanie wykonane samodzielnie.

4) Istnieją również odkurzacze tak zwane centralne. Główna jednostka ssąca znajduje się w osobnym pomieszczeniu np. w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Z niej poprowadzone są kanały zasysające ( ukryte w ścianach),  mające swoje wyjścia w poszczególnych pomieszczeniach w postaci gniazd do których podpinamy jedynie sam wąż.
     Odkurzacz znajdujący się w piwnicy uruchamiamy pilotem lub przełącznikiem umieszczonym blisko gniazda wtykowego. Dzięki temu, odkurzamy dom poruszając się jedynie z wężem i końcówkami nie ciągnąc za sobą  odkurzacza. Jest to rozwiązanie stosunkowo drogie i instaluje się je raczej w nowo powstających budynkach o dużej powierzchni, z miejscem przewidzianym na taką instalację.

 • Moc ssania \ moc silnika
ImageZastanawiając się jak kupić dobrze odkurzacz powinniśmy przyjrzeć się jednej z najważniejszych cech jaką jest siła ssania. Wartości w granicach 200W powinny w zupełności wystarczyć jednak warto kupić odkurzacz trochę mocniejszy z możliwością regulacji, dzięki czemu sami dostosujemy siłę zasysania do własnych potrzeb. Pamiętajmy również o tym że moc ssania i moc silnika jaką ma odkurzacz to dwa różne parametry. Przykładowa konfiguracja może wyglądać tak:
Moc silnika: 1500 W
Moc ssania: 300 W


 • Odkurzacze Piorące.
Umożliwiają wypranie dywanu, wykładziny czy podłogi. Można nimi zbierać rozlane substancje ale także umożliwiają normalne odkurzanie przy użyciu filtra wodnego. Aby móc prać wystarczą niewielkie modyfikacje takie jak wyjęcie niektórych filtrów i worka na kurz jeśli model taki posiada. Następnie napełnić zbiornik z wodą i nałożyć odpowiednie końcówki. Zasadniczą cechą takiego odkurzacza są jego większe  gabaryty oraz większy ciężar co może sprawiać pewne problemy podczas użytkowania. Przeważnie spotykane odkurzacze ważą powyżej 6 kg bez zbiornika napełnionego wodą.

 • Odkurzacze Parowe
Wytworzona para kierowana jest pod ciśnieniem na czyszczoną powierzchnię gdzie rozpuszcza zanieczyszczenia oraz likwiduje roztocze i zarodki pleśni. Następnie para wodna zasysana jest z powrotem do odkurzacza. Przy czyszczeniu tym sposobem nie używa się środków chemicznych oraz usuwane są elergeny w postaci kurzu co może być istotną informacją dla alergików.

 • Hałas
ImageNa całe szczęście odkurzacz nie jest urządzeniem pracującym przez całą dobę, tak jak to się ma z lodówką. Natężenie dźwięku generowane przez odkurzacze, szczególnie na najwyższych obrotach, może przyjmować duże wartości, rzędu 70 dB. Jest to dość dużo. Dla przykładu przeciętna lodówka pracuje przy ok. 45 dB.
       Zazwyczaj głośność ta jest mierzona przy maksymalnych obrotach. Jeśli tylko odkurzacz posiada regulację siły ssania, a nam wystarczy ta na niższych obrotach, to obniżając ją nie będziemy musieli pracować przy aż tak dużym hałasie.
       Mimo to warto wziąć pod uwagę ten czynnik przy zakupie tak aby mając najlepszy odkurzacz cieszyć się z cichego urządzenia a nie myśleć tylko o tym, aby jak najszybciej skończyć, bo odgłos odkurzacza jest nie do zniesienia.


 • Zasięg roboczy
Składają się na niego długość przewodu zasilającego, węża  i rury teleskopowej. Im większy zasięg tym lepiej. Dla nas oznaczać to będzie rzadsze przełączanie pomiędzy gniazdkami i wyłączanie odkurzacza.

 • Filtry
Jeśli my lub ktoś w rodzinie jest alergikiem powinniśmy zwrócić baczną uwagę na to jaki filtr posiada odkurzacz. Wyróżniamy następujące rodzaje filtrów:
1) HEPA (High Efficiency Particulate Air) zwane również filtrami klasy S. Filtr zatrzymuje cząstki wielkości 0,3 mikrometra w 99,97% czyli komórki grzybów, bakterie oraz znaczną część wirusów .Wykonane są z włókna szklanego.
2) ULPA ( Ultra Low Penetration Air ) jeszcze dokładniejsze od HEPA i rzadko spotykane w odkurzaczach, używane między innymi przez laboratoria farmaceutyczne, zatrzymują cząstki wielkości 0,12 mikrona w 99,99%.
Minusem takich filtrów jest ich dość wysoka cena. A filtr powinien być wymieniany raz, dwa razy do roku.

3) Wodne - kurz i inne zanieczyszczenia są zatrzymywane przez wodę a samo powietrze dodatkowo jest nawilżane, ujemnie jonizowane dzięki czemu poprawia to mikroklimat pomieszczenia.
4) Standardowe takie jak piankowe, gorzej filtrują powietrze ale w zupełności wystarczą osobie która nie jest uczulona na roztocze.
 
 • Worki na śmieci \ Pojemnik
Zastanawiając się jaki kupić dobry odkurzacz zwróćmy również uwagę na to jaki posiada worek na śmieci. Pod tym względem wyróżniamy następujące rodzaje odkurzaczy:
- Worki papierowe, po zapełnieniu wyrzuca się i wkłada nowy. Minusem tego rozwiązania jest to że trzeba dokupować worki.
- Materiałowe , wielokrotnego użytku. Mogą być prane, jednak są coraz rzadziej wybierane. Do wad należy zaliczyć możliwość własnego zakurzenia się podczas opróżniania. Takiego rozwiązania szczególnie powinni unikać alergicy uczuleni na kurz.
- Bezworkowe, kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się w wyjmowalnym pojemniku

Jeśli dużo odkurzamy to lepiej wybrać model z większym workiem dzięki czemu rzadziej będziemy musieli go wymieniać. Zwróćmy także uwagę na pojemność worka. Pojemności worków wahają się w granicach od 2 do 7 litrów.
Często odkurzacz zawiera czujnik napełnienia worka sygnalizując to zapaleniem diody.

 • Dodatkowe końcówki.
Każdy odkurzacz posiada dodatkowe końcówki. Standardowo jest to szczotka do dywanów i podłogi. Dodatkowe szczotki czy końcówki mogą się bardzo przydać np. do sprzątania szczelin czy tapicerki. Oprócz ilości i rodzajów szczotek zwróćmy uwagę  czy jest na nie schowek w odkurzaczu.
     Nie ma nic bardziej irytującego niż leżące gdzieś luzem i nie będące pod ręką akcesoria. Można również spotkać szczotki obrotowe, tak zwane  turbo- lub elektroszczotką, dzięki którym możemy dokładniej sprzątać zbierając chociażby włosy z dywanu. Zasilane są prądem i podłączane do gniazda znajdującego się na odkurzaczu.


 • Sterowanie w uchwycie
ImageRozwiązanie polegając na kontrolowaniu odkurzacza za pomocą przycisków umieszczonych na uchwycie spotykamy w droższych modelach. Niewątpliwie jest to duża wygoda ponieważ, nie trzeba się schylać w celu wyłączenia odkurzacza czy zmiany siły ssania.

 • Automatyczne zwijanie kabla
Bardzo użyteczna funkcja. Po naciśnięciu jednego przycisku kabel zostanie zwinięty i nie będzie zajmował miejsca.

 • Producenci 
- AEG
- Amica
- Ariete
- Black&Decker
- Dyson
- Electrolux
- Hoover
- Karcher
- LG
- Miele
- MPM
- Panasonic
- Philips
- Roventa
- Samsung
- Siemens
- Zelmer
 

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking odkurzaczy ] Dobry, najlepszy odkurzacz produkowany jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.