Oceny: / 268
KiepskiBardzo dobry 

Jaki telewizor kupić?

TelewizorWybór dobrego telewizora nie jest prostym zadaniem, tym bardziej, że będzie nam towarzyszył przez kilka najbliższych lat, a oferta na rynku jest bogata. Zastanawiając się jaki kupić dobry telewizor, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań charakteryzujących nasze potrzeby. Jednym z najistotniejszych kwestii jest:

 • W jakiej technologii telewizor ma być wykonany?
Wyróżniamy trzy podstawowe technologie w jakich wykonne są telewizory. W zależności od naszych preferencji i potrzeb możemy wybrać między:

1) CRT ( ang. Cathode-Ray Tube )
W tej technice wykonywane są telewizory kineskopowe, które na przestrzeni lat uległy znacznym modyfikacjom i udoskonaleniom. Ekran podobnie jak u konkurencji jest płaski  i nie przypomina już dawnych ”wypukłości”, choć nadal możemy mieć do czynienia z niewielkimi zniekształceniami obrazu w narożnikach.
 
    Powoli są wypierane przez urządzenia plazmowe oraz LCD, głównie z racji na mniejsze gabaryty. Telewizory CRT mają bardzo dobre odwzorowanie kolorów, szeroką gamę odcieni i dobre odwzorowanie czerni, przez co obraz wydaje się być bardzo naturalny.
 
    Do niewątpliwych zalet należy również zaliczyć znacznie niższą cenę zakupu, w porównaniu do telewizorów LCD czy tak zwanej plazmy. Dodatkowo zużywają one najmniej energii. Telewizory kineskopowe są również tańsze w ewentualnej naprawie i trzeba przyznać że należą do urządzeń bardzo żywotnych, szczególnie w zestawieniu z LCD i Plazmą.
 
    Przy CRT nie mamy również do czynienia z ograniczeniem w postaci kąta widzenia, utrudniającego oglądanie telewizji z boku. Kupując taki telewizor najlepiej jeśli będzie wykonany w technologii 100 hercowej ( Hz ) dzięki czemu przy dłuższym oglądaniu wzrok będzie się mniej męczył.

2) LCD ( ang. Liquid Cristal Display )
Telewizory LCD oparte są na technologii ciekłych kryształów. Dobre do oglądania filmów i programów nie zawierających bardzo dynamicznych scen. Może wtedy wystąpić tak zwany efekt smużenia, przez co obraz będzie wydawał się rozmyty.

   Ta wada jest coraz mniej widoczna ze względu na zmniejszanie czasu reakcji telewizorów LCD prze producentów. W chwili obecnej najlepszy telewizor będzie się legitymował czasem reakcji rzędu kilku milisekund ( im mniej tym lepiej ). Dzięki temu smużenie jest praktycznie niezauważalne.

    Do zalet możemy zaliczyć również wysoką stabilność obrazu przekładającą się na komfort oglądania. Jest to szczególnie ważne dla osób, których oczy dość szybko się męcząc oglądając zwykły telewizor. LCD charakteryzuje się również wysoką jasnością obrazu ale jednocześnie słabym odwzorowaniem koloru czarnego. Przez co w ciemnych scenach obraz może być trochę niewyraźny, nienaturalny.

   Należy również pamiętać o tym że w LCD  występuje zjawisko tzw. martwych pikseli. Oznacza to że na ekranie mogą pojawić się kropki cały czas świecące się w tym samym kolorze (przykładowo na czerwono). Jest to wada tej technologii i zazwyczaj, jeśli już, to pojawiają się na początku użytkowania. Warto sprawdzić pojawienie się jakiej ilości martwych pikseli można reklamować.

    Ogólnie producenci  przyjmują, że kilka świecących punktów w stałym kolorze nie stanowi wady, choć może to nas to denerwować i utrudniać oglądanie telewizji. W odróżnieniu od CRT telewizory LCD mają ograniczony kąt widzenia, przez co patrzenie na telewizję pod pewnymi kątami może być utrudnione. Średnia żywotność LCD jest oceniana na około 60 tysięcy godzin.

3) PLAZMA ( PDP – ang. Plasma Display Panel )
Coraz bardziej popularne telewizory plazmowe, likwidujące niektóre wady LCD takie jak ograniczony kąt widzenia. Tutaj to zjawisko jest słabo widoczne, dzięki czemu zmiana miejsca siedzenia nie wpływa na zmianę jakości oglądanego filmu.

    Do zalet możemy zaliczyć znacznie lepszy kontrast, dobre odzwierciedlenie czerni w porównaniu do LCD i brak zjawiska smużenia. Decydując się na zakup takiego telewizora pamiętajmy, że najlepiej go oglądać z większej odległości, przynajmniej 3,5 metra.
 
    Przyczyną tego są dość dużych rozmiarów piksele, czyli pojedyncze punkty na ekranie i dlatego obraz oglądany z bliska nie będzie bardzo atrakcyjny ze względu na widoczne przejścia pomiędzy pikselami a wzrok może się szybko męczyć. Pamiętajmy również o tym, że plazma charakteryzuje się dużym poborem prądu.

    W PDP mamy do czynienia z wypalaniem grupy pikseli przez stale wyświetlające się obrazy takie jak logo danej telewizji. Na szczęście w najnowszych modelach stosuje się zabezpieczenia przeciwdziałające temu zjawisku. Panele plazmowe są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju wstrząsy. Przy nieostrożnym obchodzeniu się, możne dojść do mechanicznego uszkodzenia.

 • Złącza / Wejścia / Wyjścia
Odpowiadając sobie na pytanie jaki kupić telewizor, sprawdźmy jakie posiada złącza i jakie kable będziemy mogli wykorzystać. Poniżej wymieniono najpopularniejsze wyjścia.
Image
HDMI (High-Definition Multimedia Interface) za pomocą tego złącza możemy podłączyć się do cyfrowego tunera, odtwarzacza płyt DVD czy też Blu-ray a także konsoli do gier. Warto mięć chociaż dwa takie wyjścia.
 

Image
DVI (Digital Visual Interface) dzięki niemu będziemy mogli podłączyć komputer do telewizora i cieszyć się z oglądania filmu bądź granie w grę. Do tego celu służyć też może złącze VGA.
 

Image
VGA ( D-Sub 15 ) złącze mające piętnaście styków.
 

Image
EURO zwane także SCART. Sygnał nim przesyłany jest analogowy. Podłączyć do niego można odtwarzacz, tuner telewizyjny czy też nagrywarkę.
 

Image
S-Video podobne wykorzystanie co AV.
 

 

AV – stosowany do podłączania kamer, aparatu cyfrowego czy konsoli.

USB – do telewizora wyposażonego w usb można podłączyć pendrive i oglądać zdjęcia lub filmy

Czytnik kart pamięci – podobne zastosowanie jak USB. Można wyjąć kartę pamięci  z aparatu i podłączyć ją do telewizora w celu oglądania fotografii czy filmu.

 • Jaki format ekranu?
Image
Podział ekranu telewizora tradycyjnego i zgodnego z HD
4 : 3 W tym formacie wykonane są najczęściej telewizory kineskopowe. Oglądanie na nich filmów w formacie DVD będzie się charakteryzować czarnymi paskami na dole i u góry ekranu.
16 : 9 Taki format posiadają telewizory plazmowe oraz LCD, przystosowane są dzięki temu do odbioru programów w formacie HD.
 • Standardy
PAL (ang. Phase Alternating Line) – system nadawania stosowany między innymi przez telewizję publiczną.

HD (ang. High Definition) – używają go stacje nadające cyfrowo zapewniając znacznie lepszy obraz oraz dźwięk niż PAL. ( telewizja cyfrowa, kablówka )

 • Rozdzielczość
Rozdzielczości w jakich są nadawane programy w PAL

1) 480i, 480p   - 720 x 576
Rozdzielczości w jakich są nadawane programy w HDTV
2) 720p       - 1280x720 pikseli – obecnie używany przez większość stacji telewizyjnych
3) 1080i / 1080p - 1920x1080 pikseli – kanały cyfrowe na chwilę obecną nie nadają jeszcze w tej rozdzielczości z powodu ograniczeń technicznych.

Po liczbie np. 480 mogą wystąpić dwie literki p oraz i. Dla nas najważniejsze jest to, że z  literką p obraz jest lepszy.

 • HDReady i FullHD
HDReady – większość z dostępnych telewizorów są określane mianem HDReady. Oznacza to że są zgodne z HD jednak posiadają mniejszą rozdzielczość niż 1920x1080 np. 1280 x 720, 1366 x 768.

FullHD – telewizory oznaczone tym logo mają rozdzielczość 1920x1080 pozwalającą w pełni korzystać z systemu HDTV oglądając np. filmy DVD.

 • Sztuczki i kruczki sklepowe, czyli jak dobrze wybrać telewizor
Wchodząc do sklepu z telewizorami zazwyczaj naszym oczom ukazuje się bardzo wysokiej jakości obraz wyświetlany na ekranach. Pamiętajmy że przeważnie jest to film najczęściej w formacie DVD o bardzo wysokiej jakości. Poprośmy sprzedawcę, jeśli jest tylko taka możliwość, o przełączenie na kanał ”normalnej” telewizji. Zobaczymy jak obraz ulega znacznemu pogorszeniu. A jaki obraz będziemy mieli w domu? Pamiętajmy, że aby uzyskać bardzo ładny obraz musimy korzystać ze źródła o wysokiej jakości takiego jak telewizja kablowa czy cyfrowa. Oglądanie na dużym telewizorze obrazu w systemie PAL może nas nie zadowolić pod względem jakości.
 
 • Niektórzy producenci telewizorów 

- Daewoo
- Funai
- Grundig
- JVC
- LG
- Panasonic
- Philips
- Samsung

jaki telewizor kupić,  jak wybrać telewizor lcd, wybór telewizora, najlepszy telewizor, plazma czy lcd
 

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking telewizorów lcd ] Dobry, najlepszy telewizor produkowany jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.