Oceny: / 197
KiepskiBardzo dobry 

Jakie żelazko kupić ?

ImageDobre żelazko umożliwi nam szybkie, dokładne i bezproblemowe prasowanie. Dlatego jego wybór powinien być przemyślany tak abyśmy mogli się cieszyć z dobrego i ładnego urządzenia przez długi czas. Ceny tych urządzeń zaczynają się od kilkudziesięciu złotych a kończą w granicach kilku set. Jak widać rozbieżność cenowa jest spora i mamy z czego wybrać najlepsze żelazko.

  • Moc [watt]

Podstawowym parametrem każdego żelazka jest moc wyrażana w Watt-ach. Im więcej tym żelazko będzie się szybciej nagrzewać i do wyższych temperatur. Stopień rozgrzania stopy żelazka powinien być regulowany tak aby umożliwić nam dobór odpowiedniej temperatury do materiału, który prasujemy. Sama stopa żelazka zrobiona jest zazwyczaj ze stali szlachetnej lub także powlekana różnymi powłokami zapobiegającymi przywieraniu do prasowanej powierzchni. Niektóre żelazka posiadają funkcję zimnej stopy czyli sama stopa się nie nagrzewa natomiast podawana jest para wodna.

  • Ilość wytwarzanej pary [gramy/min]

Jest to jedna z najważniejszych cech żelazka, określa ilość pary jaką może wytworzyć żelazko w ciągu minuty. Im ta wartość wyższa tym lepiej - ubrania będą się prasować łatwiej. Podstawowe modele mają wydajność na poziomie 40 g/min, te droższe nawet blisko 200 g/min, Jak duża będzie ta wartość zależy np. od tego czy chcemy prasować kilka warstw materiału jednocześnie. Dodatkowo można spotkać modele z regulacją ilości wytwarzanej pary co umożliwi nam indywidualne regulowanie strumienia pary. Ponadto istnieje opcja ”super uderzenia pary” – pozwalająca na jednorazowym wytworzeniu dużej ilości pary, ułatwia to rozprasowanie trudnych elementów (np. mocno pogniecionych). Wielkość strumienia pary powinniśmy wybrać w zależności od naszych zapotrzebowań.

  • Zbiornik na wodę[ml]

To jakie wybierzemy żelazko powinno zależeć również od wielkości pojemnika. Jego większa pojemność oznacza dla nas rzadsze uzupełnianie wody, sprawdźmy również czy sposób w jaki wlewa się wodę jest wygodny i nie będzie sprawiał nam kłopotów oraz w jaki sposób sygnalizowany jest poziom wody. Dodatkowo dobre żelazko powinno być przystosowane do używania wody z kranu i posiadać system antywapienny i tryb samoczyszczenia – co umożliwi nam czyszczenie żelazka z kamienia i powoduje jego dłuższą bezawaryjną pracę.

  • Spryskiwacz wody

Spryskiwacz wody umożliwi nam kierowanie niewielkiego strumienia wody w określone miejsce na materiale, które dzięki temu ubranie,  będzie się lepiej poddawać prasowaniu.

  • Blokada kapania

Blokadzie kapania będzie zapobiegać wydostawaniu się wody z żelazka i pozostawaniu na ubraniu smug wody.

  • Ergonomia / Przewód

To jaki wybrać uchwyt żelazka zależy głównie od naszych indywidualnych upodobań. Uchwyt żelazka powinien dobrze leżeć w dłoni tak i najlepiej jeśli jest wyposażony w gumowe elementy anty poślizgowe. Natomiast przewód im będzie dłuższy tym lepiej dodatkowo jego kulowe mocowanie zapobiegnie skręcaniu się przewodu dobrze również żeby było przewidziane miejsce na zwijanie kabla.

  • Automatyczne wyłączanie żelazka

Żelazko pozostawione na dłuższy czas bez ruchu wyłączy się samo.

  • Stacja parowa.

Możemy również kupić żelazko ze stacją parową. To w niej gromadzi się para, która następnie podawana jest do żelazka umożliwiając nam tym samym bardzo długie i wydajne prasowanie. Zazwyczaj w zbiornikach na wodę przy stacjach parowych mieści się ponad litr wody.

Życzymy udanych zakupów!

  • Producenci żelazek:

- Bosch
- Braun
- MPM
- Philips
- Rowenta
- Siemens
- Tefal
- Zelmer

kupujemy żelazko, kupowanie żelazka, wybór żelazka, jak kupić żelazko, jakie żelazka, dobre żelazko

 

 

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking żelazek ] Dobre, najlepsze żelazko produkowane jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl

zdjęcia - żelazka© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.