Jak dobrze wybrać procesor ?

ImageZanim kupimy najlepszy procesor dla nas należy się zastanowić do jakich zastosowań będzie nam on potrzebny najbardziej. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje zastosowań procesorów, takie jak:

1) Komputer do zastosowań biurowych i przeglądania internetu
Tutaj sprawdzą się procesory nawet te z niższej półki gdyż ich wydajność w zupełności powinna wystarczyć dla obsługi współczesnych programów biurowych, surfowania po internecie czy drobnej edycji grafiki a nawet grania w mniej wymagające gry.

2) Domowe centrum rozrywki
Procesor wykorzystywany przez komputer mający służyć jako domowe centrum rozrywki powinien podołać zadaniom przedstawionym w punkcie 1-szym i dodatkowo być na tyle wydajny aby umożliwić bezproblemowe odtwarzanie i przetwarzanie filmów czy plików audio (kompresja obrazu, dźwięku ) a także umożliwiać granie w gry. ( Oczywiście wydajność i jakość generowanego obrazu w grze komputerowej zależy nie tylko od procesora ale także i przede wszystkim od mocy obliczeniowej karty graficznej). Dla takich zastosowań powinniśmy wybrać procesor ze średniej lub ewentualnie z najwyższej półki.

3) Komputer dla gracza / obliczenia typu CAD
Dzisiejsze gry oraz programy typu CAD stawiają bardzo wysoko poprzeczkę procesorom oraz kartom graficznym. Tam gdzie wydajność jest priorytetem niestety cena staje się wysoka. Dla takich zastosowań musimy sięgnąć po procesory z najwyższej półki aby spełniły nasze najśmielsze oczekiwania.

  • Architektura
Aby móc w pełni wykorzystać możliwości współczesnych procesorów 64 bitowych należy korzystać z aplikacji i systemów operacyjnych wspierających tą technologie, oczywiście systemy lub też programy 32-bitowe również będą działać poprawnie przy wykorzystaniu procesora 64 bitowego.
  • Pamięć CACHE
Zastanawiając się jaki kupić procesor powinniśmy się również zastanowić nad ilością pamięci w jaką jest wyposażony procesor. Pamięć w procesorach umieszczona jest na trzech poziomach

L1 – pamięć pierwszego poziomu
L2 – pamięć drugiego poziomu
L3 – pamięć procesora trzeciego poziomu
Im więcej pamięci tym lepiej.*

*Zazwyczaj podawana jest łączna liczba pamięci, w którą wyposażony jest procesor np. 2MB =  2048 KB. Jednak na pamięć L1 ( najdroższa i najwydajniejszą ) przeznaczone jest np. tylko 128 KB natomiast na L2 i L3 reszta. Procesor z tej samej linii wyposażony zamiast w 256  KB pamięci L1 będzie działać szybciej.

  • Wiele rdzeni
ImageJaka powinna być liczba rdzeni? Dziś spotykamy procesory z ilością rdzeni od 1 do 4, w niedalekiej przyszłości liczba ta wzrośnie do 8u. Im więcej rdzeni tym więcej wątków / aplikacji jest w stanie wykonywać się równocześnie. Jeśli korzystamy z wielu programów jednocześnie (np. W tym samym czasie na naszym komputerze uruchomione są przeglądarka internetowa, kilka programów biurowych, klient poczty, odtwarzacz muzyki i jeszcze kilka innych) to lepszym wyborem będzie procesor o większej ilości rdzeni. Choć przy dzisiejszych procesorach różnica pomiędzy 2 a 4 rdzeniowym procesorem może okazać się niezauważalna.

Wydajność procesora zależy również w dużej mierze od systemu operacyjnego jaki wybraliśmy i zainstalowaliśmy na komputerze.

  • Wybór firmy
ImageAMD oraz Intel są firmami, które silnie ze sobą rywalizując dostarczają procesorów na rynek sprzętu komputerowego. Oferują one procesory w zbliżonych cenach. Aby spośród tak bogatej oferty wybrać dobry procesor, oprócz zapoznania się z powyższymi wskazówkami proponujemy przejrzeć testy wydajnościowe porównujące moc obliczeniową procesorów. Sprawdźmy również w czym dany procesor jest najlepszy i dobierzmy procesor do naszych potrzeb. Testy najczęściej możemy znaleźć na stronach zamieszczających testy sprzętu komputerowego bądź na witrynach miesięczników komputerowych.
jaki procesor 

 

 

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
Najlepsze procesory produkowane są przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.