Jaki zasilacz do komputera

  • Standard: ATX
ImagePraktycznie każdy zasilacz do komputera domowego produkowany jest dziś w standardzie ATX. W tym standardzie wykonane są również współczesne obudowy do komputera zazwyczaj zawierające już zasilacz.

  • Moc: np. 400W
Zastanawiając się jaki zasilacz kupić powinniśmy wziąć po uwagę to jakiej mocy potrzebujemy. Im mocniejszy zasilacz do komputera tym można więcej lub bardziej wymagających urządzeń do niego podłączyć. Takim sprzętem który potrzebuje dostarczenia większej mocy może być np. karta graficzna wymagająca dodatkowego zasilania. Przykładem takich kart graficznych są karty firmy GeForce 8800 gt, 9600 gt, 9800 gt  oraz Radeon 4850 czy 3850.

Najczęściej można spotkać zasilacze o mocy 400Watt ale bez problemu można kupić mocniejsze o mocach 450 W, 500 W 600 W a nawet 650 W.

  • Hałas
Zasilacz sam z siebie nie wytwarza hałasu. Niestety ponieważ przy przetwarzaniu prądu jego elementy nagrzewają się, dlatego wymaga chłodzenia wiatraczkiem. To właśnie wentylator jest przyczyną szumu jaki wydobywa się w czasie pracy zasilacza do komputera. Im cichszy wiatraczek tym będziemy mieli cichszy komputer. Poziom hałasu podawany jest w decybelach. Zastanawiając się jaki zasilacz do komputera kupić warto zwrócić uwagę i na ten parametr.

  • Zabezpieczenia:
- przeciwprzeciążeniowe
- przeciwprzepięciowe
- AFC (Automatic Fanspeed Control ),
- OVP (Over Power Protection ),
- OCP (Over Current Protection ),
- OTP (Over Temperature Protection )
- PFC (Power Factor Correction ): Pasywne / Aktywne – jest to układ zasilacza podwyższający napięcie do korekcji współczynnika mocy.

  • Gniazda w jakie wyposażony jest zazwyczaj zasilacz do komputera:
Gniazdo Molex 4pin – podłączmy do niego do dyski twarde
ATX 12V 20 pin / 24 pin –  do płyty głównej
ATX 12V 4 pin - do płyty głównej
Floppy 4pin
Serial-ATA

  • Producenci zasilaczy do komputerów:

Amacrox
Antec
Be quiet!
Chieftec
Coolmaster
Gigabyte
Tracer
Modecom
ModeCom
Pentagram
Zalman

 

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.