Oceny: / 68
KiepskiBardzo dobry 

Jaki wybrać aparat cyfrowy?

Wybór aparatu fotograficznego nie jest rzeczą łatwą. Opisujemy tutaj zalety i wady współczesnych aparatów cyfrowych, które powinny pomóc  w wyborze aparatu cyfrowego. Aparaty tradycyjne które uwieczniają zdjęcia na kliszach nie są tutaj omawiane gdyż są one zbyt uciążliwe i drogie w eksploatacji dla przeciętnego człowieka.

     W dzisiejszych aparatach cyfrowych mamy możliwość kasowania zdjęć, obejrzenia tuż po zrobieniu a w końcu po selekcji dać do wywołania bądź nagrać na płytę tylko te przez nas wybrane zdjęcia. W przypadku aparatu tradycyjnego trudniej wybrać poszczególne zdjęcia do wywołania i jest to proces dłuższy.

 • Lustrzanka czy kompakt ? Jaki aparat wybrać ?

     Dla osób które poważnie traktują fotografowanie jeden aparat to za mało. Mają kilka aparatów, lustrzanek i aparatów kompaktowych oraz wymienne obiektywy. Używają ich w zależności od sytuacji i warunków w których robią zdjęcia. Znają doskonale technikę robienia zdjęć i wiedzą w jaki sposób wykorzystać zalety i wady danego sprzętu.
      Dla większości osób które chcą uwiecznić rodzinne spotkania lub wakacyjne wypady, cyfrowy aparat kompaktowy powinien w zupełności wystarczyć. Automatycznie dobierze optymalne parametry z którymi wykona zdjęcie. Ponadto popularna lustrzanka jest duża i nieporęczna podczas rodzinnych wypadów, a wykorzystanie w pełni jej możliwości wymaga wprawy i wiedzy fotograficznej.
     Aparat kompaktowy jest mniejszy i nie będzie zajmować tyle miejsca co cyfrówka a dobre zdjęcie początkujący fotograf będzie mógł zrobić łatwiej i szybciej

Powinniśmy zwrócić uwagę na funkcje jakie dany aparat cyfrowy posiada. Umożliwi nam to jego konfiguracje i dostrajanie go do naszych potrzeb gdy już zapoznamy się bardziej z sztuką fotografowania.
    W praktyce okazuje się że, tak naprawdę, rzadko który aparat kompaktowy robi dobre techniczne zdjęcia dla czułości powyżej 400 ISO. Używanie czułości aparatu 1600 i wyższych prowadzi do rozmazania szczegółów.
Zatem jaki aparat będzie najlepszy dla nas? Przyjrzyjmy się funkcją i parametrom które posiadają dzisiejsze cyfrówki.

 • Jak liczbę megapiskeli wybrać ?

Im więcej tym zdjęcie będzie zawierać więcej szczegółów, będzie dla nas czytelniejsze i tym większa będziemy mogli zrobić odbitkę. Jednak liczba megapikseli sama w sobie nie decyduje o jakości zdjęcia. Decydują o niej np. jasność obiektywu. Zatem jaki wybrac aparat cyfrowy ?
              Dziś rozdzielczość rzędu 5MPx ( pięć megapikseli ) spotykana jest nawet w aparatach komórkowych, jednak żadna komórka nie dorówna jakością zdjęcia aparatowi cyfrowemu. Liczba 5-7 Memgapikseli powinna w zupełności wystarczyć dla użytku domowego i robienia odbitek formatu 10 x 15 cm. A nawet większych

 • Jasność obiektywu

Parametrem który w dość jednoznaczny sposób określa jakość obiektywu jak i całego aparatu jest jasność obiektywu. Oznacza się ją w następujący sposób : f / cyfra. Im cyfra po ukośniku jest większa tym jasność obiektywu jest mniejsza. Aparat kompaktowy z jasnością f / 3 należy uznać za dobry. Niższe wartości są zarezerwowane raczej do lustrzanek.

 • Zoom optyczny i cyfrowy- jaki wybrać zoom ?.

Jaka różnica między powiększeniem cyfrowym a optycznym? Dzięki powiększeniu optycznemu będziemy mogli ”przybliżyć ” się do obiektu i sfotografować go nie tracąc na jakości/ szczegółach. Natomiast w przypadku powiększenia cyfrowego otrzymamy przybliżenie obiektu lecz z utraconymi szczegółami.
     Przybliżenie cyfrowe będzie podobne do efektu jaki możemy uzyskać powiększając jakieś zdjęcie w programie graficznym (pojawią się widoczne ”kwadraciki”, piksele) Można to zaobserwować na poniższych obrazkach.
     Generalnie im większy zoom optyczny tym lepiej – będziemy mieli możliwość robienia zdjęć z większej odległości. Zoom cyfrowy jest ”sztucznym” powiększeniem.

 • Nagrywanie filmów

Czy będzie nam potrzebny aparat cyfrowy z funkcją nagrywania filmów ? Jeśli zależy nam na krótkich filmach o podstawowej rozdzielczości to funkcja nagrywania filmów nam się przyda. Natomiast żaden aparat fotograficzny który jest w stanie nagrywać filmy nie zastąpi nam kamery cyfrowej.

 • Edycja zdjęć

Zaraz po zrobieniu zdjęcia naszym aparatem cyfrowym będziemy mieć możliwość edycji zdjęć (np. usuwanie efektu czerwonych oczu, kasowanie zdjęć które uznamy za nieudane czy niewarte zatrzymania).

 • Jakie karty pamięci wybrać w aparacie cyfrowym

Najbardziej rozpowszechnione i najtańsze są karty SD. Dodatkową ich zaletą jest to że wiele laptopów posiada wbudowane czytniki do ich obsługi.

Image
Rodzaje kart SD: SD, micro SD oraz mini SD

Poniżej znajduje się opis najczęściej spotykanych kart pamięci. SDHC (ang. Secure Digital High Capacity). Najmniejszy rozmiar takiej karty to 4 GB. Karty SDHC są oznaczane klasami szybkości. Dzięki temu oznaczeniu możemy się dowiedzieć o maksymalnej szybkości zapisu dla czystej kart SD. Wyróżniamy następujące klasy szybkości.
2: 2 MB/s
4: 4 MB/s
6: 6 MB/s

SD (ang. Secure Digital). Są to karty o niewielkim rozmiarze (24 x 32 x 2,1 mm) Posiadają specjalny przełącznik zabezpieczający nadpisanie lub skasowanie danych znajdujących się na karcie Dostępne są karty SD w pojemnościach od 8 MB do 32 GB.

 • Zasilanie akumulatorami lub bateriami typu AAA - Jaki aparat cyfrowy wybrać ?

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi aparat jest mniejszy i nie będziemy obciążeni dodatkowym kosztem zakupu ładowarki i akumulatorków.  Natomiast jeśli aparat cyfrowy wyposażony w wbudowany akumulator nam się rozładuje a my nie będziemy mieli gdzie go naładować to stracimy możliwość robienia zdjęć. Natomiast jeśli aparat będzie zasilany bateriami to w najbliższym kiosku zawsze możemy dokupić nowy komplet. Dodatkowo zwróćmy uwagę jak dużo zdjęć możemy zrobić po naładowaniu aparatu wyposażonego w wewnętrzny akumulator bądź na jednym komplecie baterii. Dobrą wartością jest tu około 300 zdjęć.

 • Polskie menu

Bardzo ważna funkcja dla osób które chcą mieć obsługę aparatu w języku polskim. Jeśli kupujemy aparat w prezencie dla osoby starczej to warto o tą funkcję zadbać tak aby obsługa aparatu była jak najprostsza.

 • Wyposażenie

Dodatki które są dołączane do aparatu są bardzo przydatne. Zadbajmy o to by miał ich jak najwięcej. Wynegocjujmy u sprzedawcy dodatkowe akcesoria jeśli to tylko możliwe. Zazwyczaj do aparatu dołączane są następujące akcesoria: pokrowiec, pasek na rękę, płyta z oprogramowaniem, kabel usb do przegrywania zdjęć na komputer.

 • Popularni producenci najlepszych aparatów cyfrowych

- CANON
- CASIO
- FUJI
- KODAK
- NIKON
- OLYMPUS
- PANASONIC
- PENTAX
- SAMSUNG
- SONY

 Jaki wybrać aparat cyfrowy,  jaki aparat cyfrowy

 

 

Opinie, Ranking

Jaki kupić - co sądzisz ?
 
[ Ranking aparatów cyfrowych ] Dobry, najlepszy aparat cyfrowy produkowany jest przez
 

Szukaj - jaki kupic . pl© 2008 jakikupic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.